Daňový balíček Sněmovna schválila, nyní ho dostane prezident

Vládní koalice ve Sněmovně přes nesouhlas opozice opakovaně prosadila daňový balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Poslanci přehlasovali Senát, který balíček vetoval. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho podpořilo 102 poslanců. S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti balíčku.

"Hlasování dopadlo očekávaně. Jsem rád, že se balíček podařilo konečně schválit, takže můžeme v návaznosti na něj schválit rozpočet," řekl ČTK a České televizi předseda poslaneckého klubu vládní ODS Marek Benda.
 
"Schválené zvýšení DPH by mělo z peněženky průměrné rodiny odsát zhruba tisícovku ročně," uvedl ředitel Daňovém a právním oddělení PricewaterhouseCoopers ČR Martin Diviš. Vzrůst cen v důsledku daňového balíčku dnes kritizoval šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. "Za posledních šest let pravicové vlády se ztrojnásobilo zdanění potravin, léků, bydlení, dodávek tepla a dalších sociálně citlivých položek. Já si myslím, že v rámci Evropy je to nejdramatičtější růst daně z přidané hodnoty," řekl.
 
Prezident Václav Klaus dal v neděli najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Podle ústavy má 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Jak řekl, vláda ho tím staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta". Vláda také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.
 
Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.
 
"Pan prezident dobře ví, že vláda předložila ten návrh do Sněmovny včas. Pokud by všichni vládní poslanci se zachovali odpovědně, tak ten zákon byl schválen v září. Pan prezident je hlava státu a já pevně věřím, že nebude prodlužovat tuto dobu nejistoty," řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
 
"Nejhorší variantou pro občany a firmy by bylo, pokud by si prezident se svým rozhodnutím dal na čas, nebo plně využil své patnáctidenní lhůty a k zákonu se nevyjádřil vůbec. Nastala by pak poměrně unikátní situace, kdy bychom první dny roku měli jinou sazbu DPH než po zbytek roku. Pro firmy by to znamenalo komplikace s účtováním a přenastavováním systémů," upozornil Diviš.
 
Podle Bendy s Klausem průběžně jedná premiér Petr Nečas (ODS). "Já věřím tomu, že se tady nebudeme muset na Silvestra setkávat. Ale pokud budeme, tak se rádi setkáme," řekl ČTK Benda.
 
Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.
 
Vláda už jednou stejný návrh Sněmovně předložila a poslanci ho v červenci schválili. Levicí ovládaný Senát ho ale zamítl a při opakovaném hlasování ve Sněmovně se kvůli protestu několika poslanců ODS nenašlo dost hlasů pro jeho prosazení. Vláda ho proto předložila vzápětí znovu. Jeho opakované schválení ve Sněmovně pak umožnila zejména rezignace tří nespokojených poslanců ODS, Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, na jejich mandáty.
 
Opozice dnes vytýkala vládě mimo jiné to, že se o změnách daní hlasuje až dnes, takže občané ani podnikatelé nevědí, jaké daně budou platit. "Tento balíček je víc škodlivý než úsporný," prohlásil Jiří Dolejš (KSČM). Podle Jiřího Paroubka (NS-LEV21) má recese ekonomiky jedinou příčinu, a tou je chybná hospodářská politika vlády.
 
Vít Bárta (VV) na řečnický pult přinesl přepravku piv, kterou posléze položil na místo, kde sedává premiér Petr Nečas. Chtěl tak ukázat, že jejich nákup v bavorském Weidenu je o 167 korun levnější než v Praze, proto se vyplatí pro něj z Prahy dojet. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že on by si to pivo vzal, ale není si jistý, jak by to posoudil soudce Jan Šott, který letos rozhodoval případ údajného uplácení ve Věcech veřejných.
 
Koaliční většina dnes ještě před schvalováním balíčku odmítla senátní návrh na zachování sazeb DPH na současné úrovni. Senát vložil tento návrh do technické novely zákona, která například zavádí elektronické podávání přiznání k dani.
 
zdroj: ČTK