Kam můžete vyrazit s dětmi během podzimu
Léto a letní počasí je definitivně za námi a přichází sychravé podzimní období, ve kterém není lehké zabavit sebe, a zvláště pak malé děti. Ať už vaše ratolesti rády tvoří, experimentují nebo objevují, poradíme vám, jak je zaměstnat na celý den, aniž byste porušili nová vládní opatření proti šíření koronaviru. A jak za novými zážitky vyrazit, když se vám nechce hromadnou dopravou a vlastní auto nemáte? No přece půjčeným vozem od HoppyGo, kde si můžete vybrat z více než 2 000 modelů nejrůznějších značek. Zvolit můžete např. komfortní SUV nebo kombík s nízkou spotřebou a dostatkem místa pro všechny členy vaší rodiny, případně jakýkoliv jiný vůz splňující vaše potřeby. A nyní už se pojďme podívat na vybrané možnosti.
Létání s drakem
Představte si scénu jako z ilustrace Josefa Lady – poskakující děti, barevné listí a poletující draci. Myslíme si, že tohle může být příjemná zábava pro všechny věkové kategorie, dokonce může podporovat mezigenerační spolupráci.
Historie pouštění draků je opravdu stará, sahá totiž do 4. tisíciletí př. n. l. do oblasti dnešní Číny a Japonska. Obecně ve východní Asii mají draci zajímavou minulost. Kromě zábavy pro ratolesti byli draci v minulosti používání k celé řadě dalších účelů, od vojenského fotografování či chytání blesků až po tahání povozů.
Pokud ale chcete pouštět draka jen tak (aktivity typu “vojenská špionáž” či “chytání blesků” opravdu nedoporučujeme), stačí model rychle vyrobit, popř. koupit hotový, vyrazit na nejbližší větší volné prostranství za průměrně větrného dne a o zábavu na odpoledne je postaráno.
Houbaření
Prší? Tak jděte na houby! Tato typická česká kratochvíle je velmi oblíbená během tohoto ročního období. O co více, posledních pár dní bylo deštivo, tedy ideální podmínky pro houby.
Pokud nejste zdatní houbaři, doporučujeme nejdříve probrat weby, které se tématikou zaobírají. Asi není třeba dodávat, že některé houby nejsou jedlé a některé jsou dokonce jedovaté. Současně je třeba vědět, kde hledat. Čeští houbaři si za tímto účelem vytvořili několik map, kde sdílí informace. Například zde najdete skvělé tipy, kam vyrazit a co sbírat a čemu se vyhnout.
Sběr jablek
Obsypané jabloně jsou společně se zbarveným listím dalším symbolem podzimu. Jablka jsou výborným zdrojem vitamínů a dalších, pro tělo důležitých, látek. Můžete je jíst samotné, dělat z nich kompoty, mošt či připravit štrůdl a jiné dobroty. My se podíváme, kdy a kam na menší sklizeň vyrazit a jak je možné jablka skladovat.
Zralá jablka na jabloni poznáte jednoduše, utrhnutí ovoce by mělo jít snadno – pouze zatočíte jablkem a stopka se lehce přetrhne. Můžete sbírat i plody ze země, drobné vady na kráse a otlučení ničemu nevadí.
Plody, které jste sebrali ze stromu, je možné také skladovat k pozdější konzumaci. Je však potřeba dodržet ideální teplotu mezi 2 – 8 °C a vlhkost kolem 80% ve větraných místnostech. Teploty by se neměly dostat pod bod mrazu. Plody, které jste sebrali ze země, je třeba zkonzumovat ihned.
Jak sbírat a skladovat už víte, kam ale vyrazit na samotný sběr? Ať už jste odkudkoliv, je velká pravděpodobnost, že ve vaší blízkosti jsou jabloně ve veřejném prostoru a jejich zralé plody zejí samotou. Web Na Ovoce vytvořil skvělou mapu, která stromy či keře na veřejných prostranstvích mapuje a navede vás na místa, kde ovoce posbírat. Nezapomeňte si také přečíst jejich kodex sběrače a do mapy zadat stromy, které možná ještě nebyly zmapovány.
Můžete také vyrazit za samosběrem na některou farmu ve vašem okolí. Ceny jsou samozřejmě podstatně nižší, plody čerstvé, a ještě podpoříte lokální producenty.
Doba dýňová
Podobně jako u jabloní, tato část podzimu je chvíle, kdy probíhá sklizeň dýní. Jejich sběr začíná podle odrůdy už na konci srpna a typicky trvá asi dva měsíce.
Zralé dýně poznáte snadno. Musí mít výraznou barvu s tvrdou a matnou slupkou s vyschlým a dřevnatým stonkem. Neberte dýně, které nejsou vyzrálé, můžete riskovat, že vám shnijí. Pokud dýně vyrazíte sklidit, je dobré je dobře umýt od zeminy a pokud přeje počasí, tzv. dosušit, tedy nechat je venku na pár dnů. Když prší, můžete je dát třeba na půl hodiny na 30 °C do trouby nebo je položit ke kamnům. Dejte ale pozor, abyste je neupekli. Poté je můžete skladovat na místech s teplotami kolem 10 – 18 °C a vlhkostí vzduchu mezi 50 – 75%.
Na rozdíl od jabloní dýně typicky nenajdete na veřejně dostupných prostranstvích. Můžete ale vyrazit na samosběr či koupit již sklizené dýně. Níže máme pár farem, kde dýně můžete sklidit nebo koupit. V každém případě se jedná o skvělá místa na výlet.
Zahradní centrum Komárov – kousek od Opavy, samosběr probíhá v pondělky a středy 8 – 12 hod
Dýňová farma Bykoš – kousek od Berouna, víkendy 10 – 17 hod., k zakoupení jsou i jídla z dýní a je zde také možnost projít se kukuřičným labyrintem
Farma Blatnička – kousek u Uherského Hradiště, možnost objednání dýní a jiné zeleniny a ovoce
HoppyGo nabízí i cestovatelské tipy napříč ČR
Kromě aktivit, které jsou ideální pro podzimní období, poskytuje HoppyGo také tipy na nejlepší destinace a zážitky spojené s cestováním v České republice. Unikátní výběr na https://dovolenadoma.hoppygo.com/ je sestaven ve spolupráci s cestovatelským portálem Travelking.cz a nabízí více než 400 doporučení, takže si vybere opravdu každý.
Na cestu si pak každý uživatel může zvolit vůz, který bude nejlépe splňovat požadavky cesty. Platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí více než 2 000 modelů nejrůznějších značek, a kromě širokého výběru je velkou výhodou HoppyGo rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V případě dlouhodobých pronájmů na více dní navíc mohou uživatelé využít výhodný slevový program. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.