Loni se v Praze vyšetřovalo 2332 vloupání do domů a bytů
Pražští policisté loni vyšetřovali 2332 vloupání do domů a bytů. Oproti předchozímu roku počet vloupání klesl o více než čtyři stovky, oproti roku 2009 asi o 200 případů. ČTK o tom včera informoval Ladislav Beránek z pražské policie. Policisté, kteří se krádežemi v domech a bytech zabývají, v posledních letech zaznamenali úbytek případů v panelových domech na sídlištích, naopak se zvýšil počet vloupání ve starší zástavbě v centru Prahy.
Policejní statistiky zaznamenaly, že v loňském roce bylo nejvíce krádeží vloupáním spácháno v domech a bytech na Vinohradech a ve Vršovicích, jen o málo lépe na tom byli obyvatelé Žižkova, Košíř a Jižního Města. Nejméně krádeží policie vyšetřovala na Malé Straně, v Letňanech, Ďáblicích, Karlíně, Holešovicích, Hostivaři, Zahradním Městě a v některých okrajových částech Prahy.
"Tento trend souvisí především s revitalizacemi panelových domů v sídlištní zástavbě, při kterých jsou již aplikovány také bezpečnostní aspekty staveb," uvedl Beránek. Podle něj jsou v revitalizovaných domech zpravidla dobře zabezpečeny hlavní vchodové dveře i vstupy do sklepů a koláren, okna v nižších patrech chrání bezpečnostní folie či mříže a vnitřní prostory často snímají kamerové systémy. "Pro pachatele je v takovém domě tolik překážek, že raději půjde jinam," podotkl Beránek.
Ve starší bytové zástavbě však vstupní dveře do domů často zůstávají nezajištěné a také překonání starých dvoukřídlých dveří do bytů je jednodušší než u nových jednokřídlých dveří, zasazených v kovové zárubni a opatřených bezpečnostními prvky.
Podle dlouhodobých statistik se pachatelé dostávají do bytů a domů nejčastěji překonáním vstupních dveří, zpravidla díky tomu, že dveře jsou nedovřené nebo pouze zabouchnuté.
Nejvíce případů vloupání loni policisté zaznamenali v srpnu, kdy měli hlášeno téměř 250 případů, následovalo září a leden. Nejméně vykradených domů a bytů bylo v únoru a prosinci.
Vyšší počet krádeží se objevuje především v měsících, kdy obyvatelé Prahy odjíždějí na rekreaci či na návštěvy. "Ve srovnání s předchozími lety však tento trend není pravidlem," upozornil Beránek. Podle něj mívá významný vliv na pokles případů například zadržení sériového pachatele či organizované skupiny zaměřené na bytové a domovní krádeže.
zdroj: ČTK