Na porod doma by se ženy zřejmě mohly pojistit

Na porod doma by se ženy zřejmě mohly pojistit. Ve zdravotnickém programu počítá ODS s tím, že si zdravotní pojišťovny začnou konkurovat nabídkou programových "balíčků". V nejlevnějším programu by žena rodila tam, kde jí to pojišťovna domluví. O něco dražší by byl program, kde by žena volbu porodnice omezenou neměla. A nejdražší, protože i nejrizikovější, by byl porod doma. ČTK to dnes řekl zdravotnický expert ODS náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. 

"Kdo by chtěl rodit doma, ať si připlatí," řekl a potvrdil, že on proti porodům doma výhrady nemá. Ani zákon je nezakazuje, odborná společnost, ministerstvo i lékařská komora je ale odmítají jako extrémně rizikové pro dítě i matku. Zdravotní pojišťovny plánovaný porod doma nehradí. 
    
I kdyby zákon úhradu umožnil, Polák pochybuje, že by pojištění na porod doma začaly pojišťovny nabízet. V domácích podmínkách je při jakékoli komplikaci pomoc daleko, procento úmrtí je vyšší než v porodnicích. 
    
Proti tomuto tvrzení se ostře postavil kandidát Strany zelených v nadcházejících sněmovních volbách Martin Ander, otec dvou dětí narozených plánovaně v domácím prostředí. "Úvahy o vyšším zdravotním pojištění při porodu doma jsou naprosto zcestné. Statistiky dokládají, že při plánovaných porodech v domácím prostředí dochází ke komplikacím méně často než u porodů v nemocnicích," uvedl předseda brněnské Strany zelených, který se soudí s Jihomoravským krajem kvůli neoprávněnému zásahu do osobnostních práv. Kraj totiž vyhrožuje porodním asistentkám vysokými pokutami za poskytnutí služeb zdravotní péče o porodu v domácím prostředí. 
    
Polák také uvedl, že programy pojišťoven, které by nasměrovaly pacienta do vybraného zařízení, kde pojišťovna nasmlouvala péči levněji, by byly jen na plánovanou a chronickou péči, tedy na operace či programy pro diabetiky. "Akutní a intenzivní péči by pacient vždy dostal v nejbližším vhodném zařízení, bez ohledu na rozsah svého připojištění," ujistil. 
    
Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun, zdravotní pojišťovny skončí letos se schodkem kolem osmi miliard korun. Strany ve volebních programech hledají, jak propad řešit. ODS podle Poláka v každém případě chce udržet nynější kvalitu péče. Zvýšení odvodů státu za děti či důchodce, ani jednorázová subvence, o niž žádá Všeobecná zdravotní pojišťovna, prý problém neřeší. 
    
Změnit se podle Poláka musí systém veřejného zdravotního pojištění na systém "povinného ručení". Pojištění zůstane povinné, občan si ale sám zvolí "pojistný produkt", tedy uvedený programový "balíček". Lidé si budou moci znovu připlácet na nadstandard, spoluúčast by měla stoupnout z nynějších 17 procent na 20 až 22 procent. V Evropě se pohybuje mezi 20 až 30 procenty, v USA je kolem 50 procent. 
    
"Spoluúčast musí být volitelná, ODS rozhodně odmítá zvyšovat regulační poplatky a odvody do zdravotního pojištění," uvedl Polák. Pojistné by mělo dvě části, procentní odvod by šel do společného balíku k přerozdělení mezi pojišťovnami. Pojišťovnám by zůstala přímá platba za programy, kterými by si konkurovaly. Připojištění by bylo možné i na nadstandardy, které zatím Ústavní soud zrušil, takže je nemocnice poskytovat nemohou. 
 
zdroj: ČTK