Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr zdravotnictví Heger se na březnové schůzce dohodli na tom, že by Praha mohla od státu převzít Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a dále nemocnice Homolku a Bulovku. V červnovém návrhu klubu TOP 09 ale zastupitelé navrhovali pouze dvě zařízení - Bulovku a Bohnice. O léčebně se do té doby vůbec nemluvilo.
"To téma jsme už probírali," připustil ale na dotaz ČTK ředitel bohnické léčeny Martin Hollý. Zatím ale nechtěl odhadovat, co by jim změna zřizovatele přinesla. Tato varianta má prý svá rizika a přínosy. "Já o tom vůbec nevím," reagoval naopak ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Jaroslav Feyereisl. Ani on nemá informace o tom, jak by se změna zřizovatele jejich porodnice dotkla.
V současnosti podle všeho zatím v koalici panuje shoda na Bulovce a Thomayerově nemocnici. Jednání budou pokračovat. Rada by měla o materiálu rozhodovat na přelomu září a října. Hned poté zastupitelstvo.
V průběhu dalších měsíců budou následovat jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, třeba o rozsahu péče nebo o počtu lůžek a způsobu financování. Převod nemocnic z majetku ministerstva financí musí schválit Sněmovna. Samotný převod by se měl odehrát v roce 2014.
Podle předběžných plánů by ze zdravotnických zařízení vznikl holding se společnými nákupy léků, zdravotnického materiálu a přístrojů a rozdělením péče tak, aby se nezdvojovala. Nemocnice by fungovaly jako příspěvkové organizace města, neuvažuje se o formě akciových společností.
Metropolitní síť by se v hlavním městě doplňovala s univerzitními nemocnicemi, které vznikají ze tří pražských fakultních nemocnic.
Opoziční ČSSD už dříve upozornila na možnou privatizaci nemocnic. To ale primátor odmítá.
zdroj: ČTK