Nepoctiví prodejci dveří vás mohou připravit o miliony
Pořizujete-li si dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě, musí splňovat bezpečnostní požární normy. Stanovisko Ministerstva vnitra, resp. generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, to říká jasně. Každý byt je považován za požární úsek a vstupní protipožární dveře chrání nejen majitele bytu, ale zejména únikovou cestu ostatních obyvatel domu. Někteří prodejci tyto nařízení stále bagatelizují a nabízí dveře s nedostatečnou požární ochranou. „Lidé, kteří na takovéto jednání naletí, se tak vystavují nebezpečí ničivého šíření požáru, krácení plnění ze strany pojišťovny, ale také pokutě a náhradě škod ostatním majitelům. Znatelně totiž snižují bezpečnost všech obyvatel bytového domu a ochranu jejich majetku, za což mohou nést právní odpovědnost,“ upozorňuje na riziko Ivan Pavlíček, ředitel firmy Next a odborník na zabezpečení nemovitostí.
Někteří prodejci nutnost certifikace dveří úmyslně zlehčují a vybízejí k nerespektování původního kolaudačního rozhodnutí, které počítá s dveřmi, jež mají požární certifikát. K tomu dochází zejména během rekonstrukcí bytů či domů. Nezáleží přitom, zda se jedná o vstupní dveře nebo dveře oddělující sklepy, kotelny nebo kočárkárny od bytových prostor. Obecně tento typ dveří, ať se jedná o obyčejné nebo bezpečnostní dveře, musí mít protipožární odolnost 30 minut.
Nejvíce požárů bytového domovního fondu vzniká podle hasičů přímo v bytech, odkud se dále šíří. Ojedinělé nejsou ale ani požáry ve sklepních prostorách a dalších nebytových částech domů, kam často pronikají bezdomovci a hromadí tam hořlavé materiály. „V období od 30. října 2017 do 5. listopadu 2017 vzniklo v ČR 247 požárů s celkovou předběžnou škodou 29,7 mil. Kč. Při těchto požárech byla 1 osoba usmrcena a 19 osob zraněno. Při zásazích bylo evakuováno nebo bezprostředně zachráněno 632 osob, zároveň byl 1 hasič zraněn. Vzniklo 7 požárů se škodou 1 000 000 Kč a vyšší,“ říká kpt. Ing. Hana Nedělníková z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
„Peníze, které majitel ušetří za nákup dveří bez požární certifikace, se pohybují v řádech stovek, maximálně tisíců korun. Jde o zanedbatelné sumy ve srovnání s rizikem nulového pojistného plnění v případě požáru či náhradu škod ostatním poškozeným, kde může jít až o miliony korun,“ uzavírá Ivan Pavlíček ze společnosti Next.