Unikátní cenová mapa ví, kolik stojí metr nového bytu v Praze
Přesně 48 433 korun za metr čtvereční bez DPH. Tolik v průměru stojí metr úplně nového bytu v Praze. Vyplývá to z unikátní cenové mapy, kterou zpracovali analytici přední české developerské společnosti EKOSPOL. Ta se pravidelným monitoringem pražského rezidenčního trhu zabývá již šestým rokem a své závěry zveřejňuje pravidelně každé čtvrtletí.
Déle než měsíc analytici EKOSPOL a.s. sbírali data a analyzovali ceníky pražských rezidenčních developerů s cílem vytvořit unikátní cenovou mapu pražských novostaveb. Mapu, která nebude zkreslena akčními slevami, sporným (ne)promítnutím zvýšené DPH do cen či vysokou cenou některých unikátních bytů.
Průměrná cena nového bytu v Praze? 48 tisíc za metr čtvereční
Z analýzy vyplývá, že průměrná cena nového bytu v developerském projektu v katastrálním území Prahy je přesně 48 433 Kč za metr čtvereční bez DPH. Při současné výši snížené 14% sazby DPH to znamená cenu 55 214 Kč vč. DPH. Průměrná garsonka o podlahové ploše 35 m2 tak kupujícího vyjde na více než 1,9 mil. Kč vč. aktuálně platné DPH, byt 2+kk o ploše 50 m2 pak na více než 2,7 milionu včetně daně.
„V nabídkách developerů ale panují velké rozdíly. Zmíněnou garsonku mohou zájemci o nové bydlení v Praze koupit i za čtyři miliony, stejně jako za 1,4 milionu korun včetně daně. Vždy záleží na konkrétní nabídce v dané lokalitě. Platí ale, že drtivá většina kupujících není ochotna přistoupit na cenu vyšší, než 50 tisíc za metr čtvereční vč. DPH. Co je dražší, prodává se dnes jen velmi obtížně,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.
Kde je draze a kde naopak levně?
Při srovnání jednotlivých městských obvodů je suverénně nejdražší lokalitou centrum města. V městských obvodech Prahy 1 a 2 se průměrná cena nových bytů pohybuje okolo 71 818 Kč za metr čtvereční bez DPH (81 873 Kč včetně daně). Naopak nejlevnější byty jsou k dostání v Praze 9 (42 843 Kč bez DPH, 48 841 Kč vč. daně) následované Prahou 5 (45 159 Kč bez DPH, 51 481 Kč vč. daně).
Analytici společnosti EKOSPOL ale šli ještě dál a sestavili i žebříček 10 nejlevnějších a 10 nejdražších katastrálních území. Podle něj jsou aktuálně nejlevnější nové byty k dostání ve Štěrboholích, ty úplně nejdražší naopak na Smíchově.
Zkreslující faktory? Počet bytů v projektu, zvýšení DPH i unikátní byty
Aby nedošlo ke zkreslení průměrných cen, zaměřili se analytici EKOSPOL a.s. pouze na střední a velké developerské projekty s 50 a více byty. „V menších developerských projektech jsou ceny zpravidla výrazně vyšší a docházelo by tak k velkému zkreslení. Navíc drtivá většina prodejů v novostavbách se realizuje ve velkých projektech, které stahují více než 80 % celé poptávky. Garsonku za 4 miliony nebo 2+kk za 6 milionů v malém exkluzivním projektu si běžný Pražan nekoupí,“ říká Evžen Korec.
Dalším oříškem bylo zvýšení DPH od 1. ledna letošního roku. Někteří developeři totiž stále ve svých cenících uvádějí cenu ještě se „starou“ 10% DPH, jiní třeba o zvýšení DPH zdražili, ale lze očekávat, že vlivem špatné prodejnosti budou nuceni znovu zlevnit. Proto byly všechny ceny přepočítány na ceny bez DPH.
Posledním problémem se ukázaly být unikátní atypické byty, např. s velkou střešní terasou či s krásným výhledem, které jsou pochopitelně v cenících výrazně dražší, než zbytek nabízených bytů. Takovéto unikátní byty byly tedy z analýzy vyloučeny.