Ve středu přijme Klaus na Hradě policejního prezidenta Lessyho

Prezident Václav Klaus přijme ve středu na Pražském hradě policejního prezidenta Petra Lessyho. Lessy nedávno vyzval své podřízené, aby nepodléhali údajnému nátlaku, když vyšetřují závažné korupční kauzy směřující do vysokých pater politiky. Premiér Petr Nečas (ODS) ho kvůli tomu dnes kritizoval. Lessy podle něj posouvá svou funkci směrem k "politickému aktivismu".

Klaus by měl Lessyho přijmout v 11:00 hodin, informoval bez bližších podrobností mluvčí Hradu Radim Ochvat. Lessyho iniciativa prezidenta potěšila. "Je to první ústavní činitel, který projevil zájem o situaci v policii. Dosud se mnou na toto téma nehovořil ani premiér ani ministr vnitra," řekl ČTK Lessy.

Lessy v neděli vydal prohlášení, ve kterém své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí. Policie podle něj musí zůstat apolitická. "Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestou politického aktivisty," reagoval dnes na jeho slova Nečas. Lessy podle něj již směrem k aktivismu nakročil, což je neslučitelné s funkcí policejního prezidenta.
 
"Věta policejního prezidenta Lesyho, že mají policisté postupovat striktně podle předpisů a že se nemají nechat ovlivnit, to je přece základní krédo každého policisty," řekl České televizi poradce prezidenta republiky Jiří Payne. Zasahování prezidenta do jednání kolem Lessyho podle něj ovšem nepřichází v úvahu. "Ale že se zajímá o to, jak věci fungují, jaká je nezávislost policie, její odborná připravenost a koncepce práce, to je zcela legitimní a patří to k funkci prezidenta," dodal.
 
Lessyho se zastala opozice. Podle ČSSD Nečasovy výroky ukazují, že má ODS strach z nezávislé policie. "Jsem přesvědčen, že jde o snahu znovu ochromit policii, uvést ji do stavu hibernace, v němž se nacházela celá léta před volbami, kdy nedokázala vyšetřit jedinou velkou kauzu rozkrádání veřejných peněz," řekl předseda opozičních Věcí veřejných Radek John.
 
Lessyho do čela policie loni v lednu jmenoval právě tehdejší ministr vnitra John, jehož strana v té době ještě byla součástí vládní koalice. Otázka obsazení funkce policejního prezidenta přitom v té době byla jádrem sporu mezi VV a ODS.
 
Lessy se v minulých dnech dostal do sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), když řekl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA a adresoval nevhodné výroky lidem pracujícím na kauze. Ministr telefonát potvrdil, říká ale, že jeho obsah byl jiný.
 
Ministr vnitra Jan Kubice tvrdí, že mu Lessy v červnu oznámil, že v září ve své funkci skončí. Lessy ale dnes znovu oznámil, že rezignovat odmítá a řekl, že to Kubicemu, ani v souvislosti s řízením, které proti němu vedl, neslíbil. "To v žádném případě, věřím že to pan ministr nemyslel vážně, pokud ano, byl by zákon hodně pokřivený," sdělil ČTK policejní prezident. Podle něj bylo řízení Kubiceho nezákonné, a i proto jej ministr zastavil. "Výsledkem řízení nemohlo být to, zda složím nebo nesložím funkci. Výsledkem musí být to, zda jsem se něčeho dopustil."
 
Kubice o Lessyho konci ve funkci hovořil již loni v prosinci. Kritizoval ho například za údajně nekonstruktivní přístup k návrhům ministerské komise na personální a systémové změny v policii. Oba muži se nakonec dohodli a oznámili mimo jiné změny na policejním prezidiu.
 
zdroj: ČTK