Židé v Česku se necítí ohrožení, tuzemská komunita je malá

Tuzemská židovská komunita necítí po událostech ve Francii v minulém týdnu žádné bezprostřední ohrožení. ČTK to dnes řekl tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Při pátečním atentátu zemřeli čtyři židovští zákazníci košer lahůdkářství, které zabil radikální islamista. Evropa poté začala znovu debatovat o nebezpečí antisemitismu.

Česká republika je podle Krause v poněkud jiné situaci než Francie, Belgie či Německo, židovská komunita je v Česku dnes spíše malá a společnost je po roce 1989 k ní tolerantní. "Nic ale nelze podceňovat," doplnil Kraus s tím, že v dnešním světě jsou vzdálenosti mezi jednotlivými místy kratší než dříve.
 
K žádným bezpečnostním opatřením nyní česká židovská komunita přistupovat nebude. "V Praze jsme se na bezpečnost zaměřili již od 90. let, některá opatření platí stále bez ohledu na to, co se nyní stalo ve Francii," uvedl. Připomněl ale také, že páteční útok v obchodě s židovskými potravinami nebyl "blesk z čistého nebe", francouzská společnost má v živé paměti ještě útoky na židovskou školu v Toulouse v roce 2012 či loňský útok na židovské muzeum v Bruselu.
 
Nejistoty mnohých zvýšil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když pozval evropské Židy k životu v Izraeli. Představitelé židovských obcí ale varují před unáhleností a také někteří politici vyzývají Židy, aby zůstali, kde jsou. Výzva izraelského premiéra podle Tomáše Krause nebyla čistě výzvou, ale spíše i komentářem toho, co se už děje. Z Francie se loni do Izraele vystěhovalo na 7000 francouzských Židů znechucených množícími se projevy antisemitismu ve Francii. Ve srovnání s rokem 2013 to byl dvojnásobek přistěhovalců z Francie. Kromě Francouzů je velký zájem o vystěhování také mezi Italy, Belgičany a Brity.
 
O tragických událostech posledních dní se podle Krause jistě bude mluvit i na pražské konferenci, která se uskuteční u příležitosti osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. "Právě proto se pořádá i mezinárodní fórum, aby se mluvilo i o problémech antisemitismu v dnešní Evropě, před nimiž mnozí státníci zavírají oči," řekl Kraus.
 
Česko stále patří k zemím, kde není antisemitismus přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře, uvádí zatím poslední výroční zpráva o projevech antisemitismu v Česku. Minimum je fyzických útoků, loni židovská obec evidovala tři, které se týkaly majetku, a jeden týkající se osoby. V posledních letech se ale zvýšil počet projevů antisemitismu na internetu. Antisemitských textů, webů, obrázků a videí pracovníci židovské obce loni zaznamenali 156, v roce 2012 to bylo 82 projevů; od roku 2008, kdy našli na internetu těchto projevů 28, je nárůst více než pětinásobný.
 
zdroj: ČTK